motorlu-panjur-tamiriGünümüzde çok yaygın olarak kullanılan motorlu panjur sistemleri elbette zamana ve dış hava koşullarına yenik düşerek bakım veya onarım gibi ihtiyaçlar doğurmaktadır. Motorlu panjur tamiri kesinlikle işin ehli olan kişiler tarafından yapılmalıdır.

Motorlu panjur sistemleri, hassas bir sistem olduğu kadar elektriksek ve elektroniksel bir cihazdır. Motorlu panjur tamiri esnasında yapılacak en küçük hata veya unutkanlık size birçok masraf açılmasına veya elektrik kazalarına neden olarak mal ve can kaybına neden olabilir.

Peki Motorlu Panjur Tamiri Nasıl Yapılmalı?

Motorlu panjur tamirinde önemli olan arızanın tespiti ve sonrasında nereden ve nasıl kaynaklandığını bulmaktır.

otomatik-panjur-tamiriTamir aşamasına başlamadan öncelikle müşterilerimize panjurda ne gibi sıkıntı ve problem yaşıyorsunuz sorusunu sorarak ön tanımlı bilgi ediniriz. Bu bilgi bizi nereye bakmamız gerektiğini kolayca bulmamızı sağlar.

Tamir edilecek panjurun arızasını tespit ettikten sonra, bu arızanın nasıl ve nereden kaynaklandığını bulmak en önemli aşamadır. Sorunu bulmak ve tamir etmek işin aslında en basit olan kısımlarıdır. Örnek vermek gerekirse;

Motorlu panjurunuzdaki şikâyetiniz, ‘’panjurlarım hareket etmiyor, motor sesini duyuyorum ama aşağıya ve yukarıya doğru hareket etmiyor’’ olduğunu düşünelim.

Bunun tek sebebi panjur lamellerini motor kasnak borusuna bağlayan çelik askılıkların kopması veya yerinden çıkmasından kaynaklanır.

Tamir ettik yerine taktık veya çelik askılıklarınızı yeniledik. Artık panjurunuz çalışıyor. Ama ne kadar daha çalışacaktır. Evet sorun bulundu tamir edildi, ama kesin çözüm olmadı çünkü bir süre sonra gene aynı sıkıntıdan gene arayarak ”motorlu panjurum gene tamir edilen yerden sıkıntı çıkarıyor” diyeceksiniz.

Ama işin ehli usta sorunu tespit ettikten sonra şu aşamayı uygular.’’ Bu askılıklar yerinden nasıl çıktı veya koptu’’ sorusunu kendine sorarak bunun cevabını araştırır.

monoblok-panjurBirçok olası nedenleri vardır. Lamelleriniz çok eskidiği için artık standartlarda sağlıklı katlanarak sarılmamasından, montaj esnasında motorlu panjurun terazide değil de, yerine uydurularak kasık bir şekilde takılmasından veya kullanılan malzemelerin yeterli kalitede kullanılmaması gibi birçok nedenden kaynaklanabilir.

Tamiri yapan usta bu kriterleri düşünerek motorlu panjurun askılıklarının neden yerinden çıktığını bulur. Motorlu panjurun tekrar aynı arızayı vermemesi için buna yönelik tamirini gerçekleştirerek kalıcı çözüm sunar.

Bu durum sadece bir motorlu panjur tamiri için değil, diğer tüm alanlarda uygulanması gereken ve işin ehli tarafından yapılması gereken işlemlerdir.

Bir şeyi tamir etmek veya onarmak ya da arızayı tespit etmek işin en basit kısımlarıdır. Önemli ve zor olan kısım tamir edilmesi gereken ürünün, bu arızayı nereden ve nasıl oluştuğunu bulmak ve buna göre tamir etmek işin zor kısmıdır.

Motorlu diğer bir adı ile otomatik panjur ürünlerinde tamir ve montaj işlemlerinde işin ehli ve bu alanda uzman kişilerden destek alın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*