otomatik-panjur-imalatPanjur sistemleri çok eskiye dayanmaktadır. İlk zamanlarda panjur olarak adlandırılan sistemler pencerelerin dış kısmına yapılan sağa ve sola dış kısma doğru açılan ahşaptan yapılmış pencere sistemi idi. Günümüzde artık panjur sistemleri modern çağının getirisiyle gelişerek her alana göre üretilerek uygulanabilen bir sistem haline aldı.

Panjur, eski zamanda kullanılan ahşap pencereleri dış hava koşullarından korumak ve daha uzun ömürlü olmasını sağlamak amaçlı yapılan bir üründü. Günümüze geldiğimizde, panjur artık her alanda kullanılan, güvenlik, perde, dış hava koşullarından korunma, hırsızlara karşı güvenlik amaçlı yapılmaktadır.

Panjur modelleri, kendi içinde 3 gruba ayrılır. Her biri farklı alanlarda farklı özelliklerde kullanılır.

Klasik İpli Plastik Lamelli Panjur

klasik-ipli-panjurKlasik ismini alması günümüzde artık daha modern sistemlerin gelişmesinden ve plastik lamelli panjurun artık eski bir model olmasından klasik ismini alır.

Klasik ipli panjur modelleri, genel olarak evlerde pencere ve balkon kapamada kullanılır. Daha uygun ve ekonomik olmasından tercih edilen bir modeldir.

Modern İpli Panjur Modelleri

modern-panjurModern panjur modeli motorlu panjur sistemin motorsuz olarak ipli şekilde üretilen modeldir. Lamelleri plastik değil alüminyum kaplamalı içi poliüretan dolgulu lamellerden yapılır. İç kısmı panjuru hareket ettiren kasnak bölümü panjuru daha rahat yukarı ve aşağıya hareket edebilmesi için rulman sistemi kullanılmaktadır. Klasik panjur sistemlerinde, kasnak kısmında bir plastik boru başı vardır. İp buna sarılarak hareket eder. Plastik boru başının tam orta kısmında bir pim vardır. Bu pim klasik panjurun kasnak demirinde bulunan deliğe girer ve o delik içinde sürtünerek hareket eder. Modern panjur modellerinde bunun yerine bilyalı rulman sistemi kullanılarak sürtünmeyi azaltır ve panjurun daha rahat hareket etmesini sağlar.

Motorlu (Otomatik)Panjur Modelleri

motorlu-panjurMotorlu panjur modelleri, birçok alanda kullanılabilen bir sistemdir. İster sıva üstü buton konularak, düğme kısmında kontrol edilebilir veya uzaktan kumandalı sistemle istediğiniz yerden kontrol edebilirsiniz. Kullanım alanları, mağaza kapıları, iş yerleri, depo, garaj, ev pencere veya kapı, büyük sanayi iş yerlerinin kapılarında kullanılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*