otomatik-panjurMotorlu panjur arızalarının neler olduğunu ve nereden nasıl kaynaklandığı hakkında sayfamızda elimizden geldiğince bilgilendirmek istedik.

Otomatik motorlu panjur ürünleri, genel olarak iki nedene bağlı olarak arıza verir.

  1. Kullanıcı hatalarına bağlı arızalar.
  2. Hatalı montaj ve imalata bağlı arızalar.

 

  • Otomatik Panjur Motor Arızaları

motorlu-panjur-tamiriKullanıma bağlı olarak arıza vermesi pek mümkün değildir. Motorlu panjur motorların termik denilen motoru aşırı ısınmalara karşı koruyan bir sistem mevcuttur. Motor ısındığında termik sistem devreye girerek motoru bloke eder ve soğuyana kadar çalışmaz.

Eğer motorunuz çalışmıyorsa öncelikle bu yukarıdaki anlatılanı dikkate alın ve yaklaşık bir saat bekledikten sonra tekrar deneyin.

Türkiye genelinde elektrik akımı bazen düşük ve bazen anlık olarak yüksek gelir. Genelde bu sıkıntı elektrik kesintilerinde yaşanır. Bir anda gelen yüklü elektrik akımından dolayı motorunuz yanabilir. Yapılması gereken değiştirmektir.

Bir diğer arıza sebebi, imalata bağlı termik sistemin devreye girmeyerek, yoğun çalışmadan ötürü motorun ısınarak yanmasıdır.

Montaj hatasına bağlı olarak, bir kablo bağlantılarının gevşek bağlanmasından veya yanlış kablo bağlantısı yapılmasından ötürü motor arıza verebilir.

En son ihtimal motorunuzun ömrü dolmuş olabilir. Ortalama bir panjur motorun ömrü en iyi şartlar altında 7 ile 10 senedir.

  • Motorlu Panjur Lamelleri Hareket Etmemesi ve Arıza Nedenleri

otomatik-panjur-askilik-tamiriMotorun çalışma sesini duyuyorsunuz ama yukarı ve aşağıya doğru motorlu panjur lamelleri hareket etmiyor.

Bunun sebebi motorlu panjurun kasnak borusuna bağlı olan ve lamelleri kasnağa bağlayan çelik askılıklarının kopması veya yerinden çıkmasından kaynaklanır.

Motorlu panjur askılıkları neden kopar veya neden yerinden çıkar.

Kullanım hatasından kaynaklana bir durumsa bunun nedeni motorunuzu aşağıya doğru indirirken altında bir cisme takıldığı halde indirmeye çalışıyorsanız, sonuç askılıklar yerinden kopar.

Sadece kullanım bağlı olarak kopmaz, montaj hatasından kaynaklı olarak da kopabilir. Montaj esnasında eğer motorlu panjur kasnak bölümü terazide ve tam ölçülerinde montaj yapılmamışsa ve takılırken kasılarak montaj edilmişse, çelik askılıklarınız kopabilir veya yerinden çıkabilir. Bu durum düzeltilmediği sürece bu arızayı devamlı olarak yaşarsınız.

  • Motorlu Panjur Kumanda Arızası

otomatik-panjur-kumanda-arizasiUzaktan kumandalı otomatik panjurlarda sıkça karşılaşılan arızalardan biridir. Kumanda arızasının birkaç nedeni vardır.

Öncelikle bozuk olup olamadığını anlamak için motorlu panjur kumandanızın pili kontrol etmeniz gerekir. Panjurlarınız takıldıktan sonra, size iki adet kumanda verilir, birini kullanmak için diğeri yedek içindir. Yedeği alarak test edin eğer çalışmıyorsa alıcıda problem var demektir. Motorlu panjurunuzun alıcısının değişmesi gerekir.

Çalışıyorsa kullandığınız kumandanın pilini değiştirin ve gene çalışmıyorsa sorun pilde değil uzaktan kumanda da arıza var demektir.

Genelde arızlar alıcı kaynaklı olur. Alıcının bozulma nedeni, dış hava koşullarına karşı iyi izole edilmemesinden, kablo bağlantılarını gevşek takılmasından veya aşırı elektrik akımından ötürü alıcının yanmasından kaynaklanır.

  • Motorlu Lamel ve Ray Arızası

motorlu-panjur-lamelleriÇok nadir yaşana arızalardan biridir. Genelde bu tarz arızalar zaman içinde deforme olmaktan ötürü lamellerin birbirine geçtikleri ve katlanmalarını sağlayan geçme bölümlerinden kopması ile oluşur. Yapılması gereken mevcut alüminyum lamellerin değişimidir.

Bir diğer arıza ise montaj hatasından kaynaklanır. Eğri ve düz bir şekilde montaj edilmemiş motorlu panjur, lamellerin eğim olan kısma doğru kayarak pano içindeki plastik şeritlere takılmasından veya raylara sürtünerek aşınmalardan kaynaklı arızalar oluşabilir.

Motorlu panjurlar hakkında daha detaylı bilgi almak için bizleri arayın.

Motorlu Panjur Arızaları hakkındaki yazımızla ile ilgili yorumlarınızı ve görüşlerini bize bildirin.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*